RELACJE DLA ZDROWIA

Relacje dla zdrowia

Mam wrażenie, że z wiekiem zwracam większą uwagę na to, jak ważne dla mnie są relacje. Wierni przyjaciele, wspierająca rodzina i kochający partner – jak jest.

Mówi się o tym, że jesteśmy średnią pięciu ludzi, z którymi trzymamy się najczęściej. To znaczy, że podświadomie nasiąkamy pewnymi zwyczajami naszych najbliższych.

Jestem pewna, że możesz sobie przypomnieć niejedną sytuację, w której przyjaciel często wykonuje jakąś czynność i – pomimo tego, że nie zwracasz na to szczególnej uwagi – po czasie sam zaczynasz to robić.

Dlatego warto zwracać uwagę na to, jak różne relacje na nas wpływają. Czy nas uskrzydlają czy wręcz przeciwnie? Czy stajemy się dzięki nim lepsi?

Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia zdrowie to stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu. Nasuwa się tutaj pytanie: jak często myślimy o tym, jak ważne są̨ dobre relacje pod kątem naszego zdrowia?

Wiecie, sam Arystoteles stwierdził, że człowiek nie jest samotną wyspą i do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje ludzi. W obecnych czasach również znajdziemy propagatorów tej teorii. Psycholożka Susan Pinker w książce „Efekt wioski” opisała sekret długowieczności i twierdzi, że leży on w utrzymywaniu relacji z innymi. Na ogół ludzie żyjący najdłużej to ludzie, którzy mają w swoim życiu silne więzi, czują̨ się̨ wspierani i kochani. Bliskość i relacje wpływają̨ nawet na nasze hormony! Dobrym przykładem są̨ mieszkańcy Sardynii (Sardynia jest jednym z pięciu miejsc na świecie z najwyższym odsetkiem stulatków).

Oczywiście, oprócz tego, że cieszą̨ się̨ piękną pogodą, stosują̨ dietę̨ śródziemnomorską i piją winko -yass! – to dbają̨ tam szczególnie o wartościowe relacje z rodziną i przyjaciółmi, nawet w podeszłym wieku. Także dbajmy o nasze relacje i nasze zdrowie!.

SUBSKRYBUJ

osiugonoh