Dlaczego trzeba pić wodę?
Myślę, że nieraz słyszeliście o tym, że bez wody nie ma życia i trzeba ją regularnie dostarczać swojemu organizmowi. Czyli… temat rzeka 😉
Ale dlaczego trzeba pić wodę?
OK… Zacznijmy od tego, że ok. 45–70% masy naszego ciała to woda. Stanowi ona znaczną część m.in. płynów ustrojowych, osocza krwi, mózgu oraz tkanek. Jest nośnikiem i zarazem rozpuszczalnikiem substancji oraz pełni niezbędną funkcję w procesach metabolicznych i utrzymaniu homeostazy. Wodzie zawdzięczamy również stałą temperaturę naszego ciała.
Spadek poziomu wody w organizmie o 1–2% obniża funkcje kognitywne, powoduje senność i zmniejsza poziom energii. Może niektórym teraz zapaliła się lampka. Tak… możliwe, że przyczyną twojego zmęczenia jednak jest odwodnienie. Chociaż na tym nie kończą się konsekwencje odwodnienia. Obniżenie rzędu 20% może doprowadzić do śmierci.
Nasz organizm czerpie wodę z trzech źródeł: z pożywienia, napojów i ze spalania składników pokarmowych, takich jak tłuszcze, białko i węglowodany. Mimo tego nie jest w stanie magazynować jej w dużych ilościach. Dlatego musimy ją dostarczać wraz z płynami i pożywieniem. Dobre wieści są takie, że źródłem wody są również owoce, warzywa, zupy i herbata – które pomagają z nawadnianiem organizmu.
Kiedy sięgnąć po szklankę wody?
Natura obdarzyła nas pragnieniem – sygnałem, który w pewnej mierze pozwala nam regulować to, ile wody przyjmujemy i kiedy. Na ogół najlepiej jest wypijać wodę, zanim pojawi się ten sygnał, choć jest to pomocnik, którego warto słuchać. U osób starszych, jak i osób chorych- zmniejsza się odczuwanie pragnienia. W takich sytuacjach warto dostarczać wodę częściej niż organizm sygnalizuje.
Najwięcej wody tracimy wraz z moczem, przy czym ilość wydalanej wody jest zależna od ilości przyjmowanych płynów. Czyli im więcej pijemy, tym częściej chodzimy do toalety 😉 Oczywiście, jeżeli pijemy jej mało, to nasz organizm stara się ją oszczędzać. Wodę tracimy również wraz z potem, dlatego osoby aktywne fizycznie albo takie, które przebywają w cieplejszych klimatach, powinny dostarczać jej sobie jeszcze więcej.
Słyszałeś o tym, że picie wody może pomóc z odchudzaniem?
Jak się okazało, niektóre badania wykazują korelację między dobrym bilansem wodnym, czyli dobrym poziomem wody w naszym organizmie, a utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Dzieje się tak, ponieważ pijąc większe ilości wody, zwiększamy uczucie sytości i nie mylimy sygnałów głodu z sygnałami pragnienia.
Ile wody powinniśmy przyjmować?
Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien dostarczać organizmowi minimum 2 l płynów dziennie. Podobnie jak z zapotrzebowaniem energetycznym, zapotrzebowanie na wodę zależy od wielu czynników, takich jak:
- wiek,
- płeć,
- stan fizjologiczny,
- stan zdrowia,
- poziom aktywności fizycznej,temperatura otoczenia.